بيمارستان شهدا زیراب
۱۴۰۱ شنبه ۲۹ مرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1398/10/25 تعداد بازدید: 825
مشاغل خطرناك
با مطالعه نزديك به 1000 نوع حرفه ، 15 شغل پرخطر در تمام دنيـا شناخته شده است كه 6 حرفه بطور مستقيم مربوط به امور بهداشتي و درماني است
با مطالعه نزديك به 1000 نوع حرفه ، 15 شغل پرخطر در تمام دنيـا شناخته شده است كه 6 حرفه بطور مستقيم مربوط به امور بهداشتي و درماني است

   سايت اطلاعاتي شبكه شغلي آمريكا ليستي از 15 شغل خطرناك را معرفي كرده است. مطالعه‌اي كه صورت گرفته 974 شغل را بررسي و از ميان آن مشاغل خاصي را كه بيشتر در معرض خطر هستند در قالب ليستي 15تايي ارائه داده است.

 

     به گزارش فرصت امروز، اين مطالعه بسيار دقيق و جالب است و نتيجه آن شما را شگفت‌زده مي‌كند. اين مطالعه روي يك پايگاه داده با در نظر گرفتن حدود 1000 شغل مختلف و شش معيار مشخص در تهديد سلامتي انسان انجام شده است. شش خطري كه از نظر محققان اين مطالعه سلامتي انسان را به خطر مي‌اندازد، عبارتند از:

 

1- قرار گرفتن در معرض انواع آلودگي

2- قرار گرفتن در معرض انواع عفونت‌ها

3- شرايط نا امن محيط كار

4-قرار گرفتن در معرض اشعه‌هاي مختلف

5-خطر سوختگي‌هاي خفيف، بريدگي‌ها و انواع جراحت‌ها

6- گزش و نيش حشرات و حيوانات

7- عدم فعاليت و نشستن‌هاي طولاني مدت.

 

     شايد انتظار مورد آخر را نداشتيد، ولي از نظر كارشناسان نشستن‌هاي طولاني و عدم فعاليت داشتن ممكن است باعث افسردگي شده و به كاهش يا از دست دادن اميد به زندگي منجر شود. عوامل بالا در مقياس صفر تا 100 و توسط بخش كارگري شبكه شغلي آمريكا در مورد هر شغل مشخصي امتياز‌بندي شده و به‌عنوان نتيجه اين ليست 15تايي از پرخطر‌ترين مشاغل دنيا در نظر گرفته شده‌اند. از ديدن بعضي شغل‌ها در اين ميان ممكن است متعجب شويد. به معرفي ليستي كه از شماره 15 شروع مي‌شود، مي‌پردازيم. در مقابل هر شغل عددي به‌عنوان نمره جهاني از نظر تهديد سلامتي ذكر شده است.

 

15- ماموران نظافت شهري و جمع‌آوري‌كنندگان محصولات بازيافتي: 55

      اين ماموران مسئوليت جمع‌آوري و پرتاب زباله‌ها و مواد و محصولات بازيافتي را به داخل كاميون به عهده دارند. براي اين شغل سه عامل تهديدكننده سلامتي وجود دارد: قرار داشتن در معرض آلودگي‌ها (97)، عدم فعاليت (69)، قرار گرفتن در معرض عفونت‌ها (63)

 

14- تكنيسين‌هاي تجهيزات هسته‌اي: 55.2

     اين افراد وظيفه كنترل دستگاه‌ها و تجهيزات مورد استفاده جهت آزاد‌سازي و كنترل انرژي هسته‌اي را براي كمك به محققان در فعاليت‌هاي توليد و آزمايشگاهي به عهده دارند. براي اين شغل قرار گرفتن در معرض اشعه (89)، شرايط خطرناك محيط كار (77)، قرار گرفتن در معرض آلودگي (65)

 

13- تكنيسين پزشكي: 55.3

      انجام انواع تست‌هاي پيچيده در آزمايشگاه‌هاي پزشكي براي تشخيص و درمان و پيشگيري از بيماري‌ها از وظايف اين قشر است. قرارگرفتن در معرض بيماري‌ها و عفونت‌ها (96)، شرايط ناامن محيط كار (69)، قرارگرفتن در معرض آلودگي (68)

 

12- خلبان هواپيما، كمك خلبان و مهندس پرواز: 55.7

      هدايت و كنترل هواپيماي چند موتوره، معمولا در مسير‌هاي طولاني هوايي و پرواز‌هاي منظم، براي حمل بار يا جابه‌جايي مسافر مسئوليت اين شغل است. فاكتور‌هاي عدم فعاليت (93)، قرارگرفتن در معرض اشعه (73)، قرار گرفتن در معرض آلودگي (68) براي اين شغل در نظر گرفته شده‌اند.

 

11- اپراتور حفاري نفت و گاز: 56

      تجهيز و راه‌اندازي و هدايت پمپ گردش گل از طريق سوراخ مته‌ كار اين اپراتورهاست. قرارگرفتن در معرض آلودگي براي اين شغل 100درصد، احتمال سوختگي، جراحت، گزش و نيش حشرات و حيوانات 91درصد و موقعيت ناامن شغلي 91درصد است.

 

10- دستيار جراحي: 57.3

     دستيار جراح، پرستار بخش و به طور كلي تمام شركت كنندگان در عمل جراحي در اين حوزه‌ رده‌بندي مي‌شوند. قرارگرفتن در معرض عفونت (82)، قرارگرفتن در معرض آلودگي (81) و محيط ناامن شغلي (59).

 

9- اپراتور ديگ‌هاي بخار و موتور‌هاي ثابت: 57.7

      وظيفه اين قشر اطمينان حاصل كردن از عملكرد موتور‌ها، ديگ‌هاي بخار و ساير تجهيزات مكانيكي در بخش‌هاي صنعتي است. اين افراد 99درصد در معرض‌آلودگي و 84درصد در خطر جراحت و سوختگي و بريدگي قرار دارند، ضمن اينكه شرايط ناامن محيط كار براي آنها 89درصد است.

 

8- مديريت سيستم تصفيه آب و فاضلاب: 58.2

      كنترل و مديريت فرآيند تصفيه آب و فاضلاب و جدا‌سازي آلودگي‌ها و زباله‌هاي داخل آب، معمولا از طريق پنل‌هاي كنترلي شغل اين افراد است. قرار گرفتن در معرض آلودگي با 97درصد و شرايط خطرناك محيط‌زيست با 80درصد و احتمال جراحت، بريدگي و سوختگي با 74درصد اين شغل را در رده خطرناك‌ترين مشاغل دنيا قرار داده است.

 

7- بازرس مهاجرت و گمرك: ‌59.3

      بازرسي افراد، حمل‌و‌نقل عمومي، محموله‌هاي در حال تردد به منظور شناسايي و رعايت و اجراي قوانين قاچاق و مهاجرت كشور‌ها شغل اين ماموران است. قرار گرفتن در معرض آلودگي 78درصدي و بيماري‌ها و عفونت‌ها 63درصد و قرار گرفتن در معرض اشعه‌ها 62درصد اين شغل را پر خطر كرده است.

 

6- پزشك معالج پا: 60.2

     تشخيص و درمان بيماري‌هاي مربوط به پا يا تغيير شكل در ناحيه پا تخصص اين پزشكان است. براي اين شغل قرار‌گيري در معرض بيماري‌ها و عفونت‌ها (87)، اشعه‌هاي خطرناك (69) و عدم فعاليت (61)است.

 

5- دامپزشك و دستيار دامپزشك

      تشخيص بيماري يا آسيب‌ديدگي حيوانات، انجام تست‌هاي آزمايشگاهي مختلف براي درمان حيوانات مسئوليت اين پزشك است. اين شغل با قرار گرفتن 81درصدي در معرض عفونت و بيماري‌ها و 75درصدي جراحت و سوختگي و نيش و گزش حيوانات و 74درصدي آلودگي، جزو خطرناك‌ترين مشاغل دنياست.

 

4- متخصص بيهوشي، پرستار بيهوشي و دستيار بيهوشي: 61.8

     بيهوشي بيماران تحت معالجه و تزريق دارو‌هاي آرامبخش در طول مراحل پزشكي شغل اين افراد است. قرارگرفتن در معرض بيماري‌ها و عفونت‌ها (94)، آلودگي‌ها (79) و اشعه‌ها (71.8) براي اين شغل تهديدي براي سلامتي به شمار مي‌آيند.

 

3- مهماندار پرواز: ‌62.3

      مشخص‌كردن جاي مسافران در سفر‌هاي هوايي، چك‌كردن بليت‌ها، توضيح روش استفاده از تجهيزات ايمني و پذيرايي از مسافران شغل اين افراد است. براي اين شغل عوامل تهديد‌كننده قرار گرفتن در معرض آلودگي (88)، قرار گرفتن در معرض بيماري‌ها و عفونت‌ها (77) و احتمال آسيب ديدگي جراحت و سوختگي (69) هستند.

 

2- دندان پزشك، دستيار دندان پزشك و دندان ساز: 62.9

      بررسي و تشخيص و درمان بيماري‌هاي دندان و لثه، درمان بيماري‌هاي مرتبط با اعصاب دندان و مراقبت‌ها و بهداشت دندان و دهان شغل آن‌هاست. اين افراد در معرض بيماري‌ها و عفونت‌ها (87.8) و آلودگي‌ها (76.2) قرار دارند. ضمن اينكه عدم فعاليت (73.6) هم تهديد ديگري براي سلامتي آنهاست.

 

1- تكنيسين بافت‌شناسي: 63.8

      مطالعه بافت‌هاي بخش‌هاي مختلف بدن بيمار براي كمك به پزشك جهت تشخيص بيماري وظيفه آنهاست. اين شغل 94درصد در محيط كار خطرناك و 91درصد در معرض آلودگي و 75درصد در معرض عفونت‌ها و بيماري‌ها قرار دارند. 

 
 

مشاغل خطرناك
Powered by DorsaPortal