بيمارستان شهدا زیراب
۱۴۰۱ شنبه ۲۹ مرداد
br ENGLISH
فرهنگ استفاده از اينترنت

فرهنگ استفاده از اينترنت

اينترنت فضايي مجازي و بسيار گسترده است كه استفاده از آن روز به روز در حال افزايش مي باشد. اينترنت در ابتدا با هدف تبادل اطلاعات از به هم متصل شدن چند شبكه ي كامپيوتري در ارتش ايالات متحده ي آمريكا متولد شد و بعد از آن به بخشهاي خصوصي آن كشور و كشورهاي ديگر رسيد. در سال 1372 به همت مركز تحقيقات فيزيك نظري تهران اينترنت وارد ايران شد.

در حال حاضر موارد استفاده از اينترنت بسيار زياد شده و روز به روز هم در حال افزايش است. حال كه اين تكنولوژي را وارد كرده ايم بايد در اين زمينه آموزشهاي لازم را هم به كاربران آن بدهيم و سياستهاي فرهنگي جامعه را براي استفاده صحيح از آن تطبيق دهيم تا كمتر شاهد آسيب پذيري در اين زمينه باشيم. در حال حاضر فرهنگ استفاده از اينترنت به كاربران آموزش داده نشده است. چرا كه بايد در اينترنت هدفمند وارد شد و استفاده كرد. يكي از مهمترين عوامل فرهنگ سازي خود وب سايتهاي اينترنتي هستند كه بايد سازماندهي شوند و كنترل لازم روي آنها اعمال شود كه متأسفانه در حال حاضر قوانين مشخصي براي وب نويسان تعريف نشده است.

 برخي از وب سايتها براي جذاب تر نمودن صفحه وبشان از لينكها و صفحات وب غير اخلاقي و يا بي فايده استفاده مي كنند كه از جمله اثرات منفي اينگونه لينكها و صفحات وب:

 1) بد جلوه دادن اينترنت ايران در سطح جهاني و داخلي

 2) اتلاف وقت و پرداخت هزينه اينترنت اضافي

 3) وارد شدن كدهاي مخرب و ويروسهاي رايانه اي به كامپيوتر (كه به بيش از 2 ميليون رسيده) و ... . قطعاً بايد اعتراف كرد كه جاي تدريس و آموزش فرهنگ صحيح استفاده از اينترنت در مدارس و دانشگاه هاي ما خالي است.

 اتاقهاي گفتگو يا همان چت رومها فضايي براي وقت گذراني جوانان شده در صورتي كه مي توان از اين ابزار براي تبادل اطلاعات علمي، فرهنگي، ديني، ... مفيد استفاده كرد. وب گردي معضل فراگير شده، كاربران به جاي جستجوي هدفمند در ايتنرنت، بدون هدف از صفحه وبي به صفحه وب ديگر براي وقت گذراني سير مي كنند. تجارت الكترونيك يكي از فعاليتهايي است كه روز به روز در حال گسترش است و مي توان به جاي وب گردي و اتلاف وقت به اين تجارت پرسود روي آورد. آمارها نشان مي دهد كاربران اينترنت در ايران حدوداً 75 درصد زمان اينترنت خود را استفاده تفريحي اعم از وب گردي، اتاقهاي گفتگو و... مي كنند و اين زنگ خطريست براي برنامه ريزان فرهنگي كشور. فرهنگ سازي نياز به برنامه ريزي دارد، نمي شود با فيلترينگ و ترمينيشن تعداد معدودي سايت با هزينه هاي گزاف، كه كاربراننيمه حرفه اي هم به راحتي با روشهاي تونلي آن را دور مي زنند، فرهنگ سازي كرداميدواريم براي ايجاد بستري سالم جهت استفاده كاربران در اينترنت برنامه ريزهاي لازم صورت گيرد و جوانان هم با آگاهي و بصيرت بيشتربا استفاده صحيح از اينترنت در جهت پيشرفت خود و كشور گام بردارند.

 

 
 

1395/10/09
Powered by DorsaPortal